Yaşar Üniversitesi Medya Merkezi


Yaşar Üniversitesi’nin görüntü ve ses alanında ihtiyaç duyduğu tüm materyalleri üreten Medya Merkezi,  üretilen materyaller ile internet TV ve internet radyosu yayınlarını sürdürmektir. Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası konserleri, çeşitli paneller ve toplantıların yüksek çözünürlüklü kayıtları yapılmakta birlikte talep olması halinde etkinliklerin canlı yayınları internet tv üzerinden dünyanın her noktasına ulaşmaktadır.

Bünyesinde barındırdığı Televizyon, Ses Kayıt, Radyo, Kurgu, Fotoğraf, Multimedya stüdyolarını ve teknik donanımları akademisyen ve öğrencilerin kullanımına sunmaktadır.

Projelerde kullanılmak üzere öğrencilerin kullanımına sunulan son teknoloji medya araçlarıyla da fark yaratmaktadır.  Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Medya Merkezi, Online Ödünç Cihaz Sistemi ile öğrencilerin projelerinde ihtiyaç duydukları tüm ekipmanı eksiksiz bir şekilde karşılamaktadır.  Böylece mezun öğrenciler iş hayatlarına bir adım önde başlamaktadır.

Ayrıca Fakülte ve bölüm ayrımı gözetmeksizin tüm öğrencilerin spiker, kameraman, kurgu operatörü ve senaryo alanlarında stajyer olarak çalışmalarına olanak sağlanmaktadır.

Yapılan yüksek çözünürlüklü kayıtlar  internetin olduğu her yerden ulaşılabilen Dijital Arşiv Sistemi’yle, ilgili tüm idari ve akademik birimlerin kullanımına sunulmaktadır.  Bu sistemden içeriğindeki unsurları önceden etiketlenmiş kayıtlara ve çeşitli ses efektlerine kolaylıkla ulaşılmakta ve farklı projelerde yeniden kullanılabilmektedir.

Selçuk Yaşar Kampüsü’nün açık alanlarında ve 3 binada toplam 45 odada yer alan kapalı devre müzik sistemiyle de classic,  jazz, folk ve pop müziğin en güzel örnekleri sunulmaktadır.

Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde 10 farklı noktada ve Öğrenci Yurdu’nda 1 noktada toplam 16 ekran ile izleyiciye ulaşan Bilgilendirme Ekranları da, duyurulardan her an haberdar olunabilmesini sağlamaktadır.

İnternet Üzerinden Yayın
Yaşar Üniversitesi Web Sayfası üzerinden hizmet veren İnternet Televizyonu ve İnternet Radyosu,  çağı yakalayan teknolojisiyle, bir simülasyon merkezi prensibiyle çalışarak öğrencilerin bireysel katılım ve çalışmaları eşliğinde yayın yapıyor…

Televizyon
Yaşar Üniversitesi ile ilgili kampüs içinde ya da dışındaki tüm seminer, söyleşi, tören, konser ve şenlik gibi etkinliklerin çekiminin yanı sıra baştan sona bir televizyon, radyo, fotoğraf ve seslendirme projelerinin pre/post prodüksiyonları da Medya Merkezi’nde yapılmaktadır. Üretilen tüm projeler Yaşar Üniversitesi İnternet Televizyonu üzerinden izleyici ile buluşmaktadır.

Radyo
Medya Merkezi bünyesinde bir eğitim ve uygulama radyosu olarak kurulan ve tematik yayın yapan radYU, 24 saat kesintisiz alternatif/indie müzikleri, eğitim, spor, sağlık, kültür, sanat alanlarındaki programlarıyla dinleyicilerine internet üzerinden ulaşmaktadır.  Radyo yayıncılığına ilgi duyan farklı fakülte ve bölümlerden öğrenciler RadYU’da uygulama yapabilme imkânı bulmaktadırlar.

Fotoğraf
Fotoğraf stüdyosu ise, uzman kadrosunun teknik bilgisini öğrenciye aktarak, geriye kalan herşeyi sadece öğrencinin gözüne, yaratıcılığına ve bireysel algısına bıraktığı fotoğraf projelerinin gerçekleştiği alan…  Siyah – beyaz veya renkli filmlerin baskı ve banyo aşamalarının da gerçekleştirilebildiği stüdyoda, öğrenci A’dan Z’ye fotoğrafı, fotoğraf çekmeyi ve basmayı öğreniyor. Öğrencilerin çektiği fotoğraflar, çoğu kez üniversitemizde ve başka kurumlarda sergilenmiş ve bir çok habere konu olmuştur.